Kommenteeri

Põhja-Euroopa meistrivõistlused juhtraja mudelitele Nõmmel

29.-31. märtsil 2019 toimusid Nõmme Huvikoolis juhtraja automudelismi ISRA Põhja-Euroopa meistrivõistlused. Võistlus sai alguse reedel, 29. märtsi õhtul kell 18.00 mudeliklassi ES-32 kvalifikatsioonivõistlusega. Laupäeval, 30. märtsil võisteldi klassides ES-32 ja F1-32. Pühapäeval, 31. märtsil võisteldi kiireimas mudeliklassis ES-24.
Võistlejaid saabus üheksast riigist. Võistlustel osales kolm maailmameistrit. Janis Nabokins Lätist, Dominykas Budrus Leedust, Christer Helgesson Rootsist. Maailma edetabeli esikümnest oli kohal kolm võistlejat, mis näitab võistluste kõrget taset. Võistlustel osales ka ISRA (International Slot Racing Association) president härra Chris Radisich.

Temal oli esimene kord Eestis võistelda ja ta andis kiitva hinnangu Nõmme Huvikoolile ja juhtraja automudelite keskusele.
Võisteldi kolmes ISRA rahvusvahelises mudeliklassis. Kuna võistlustest võtsid osa paljud maailma paremikku kuuluvad võidusõitjad olid kõikides mudeliklassides väga tihe konkurents.
Automudeliklass ES-32
Esimene võistlusklass oli Eurosport 1/32 (1/32 on mõõtkava, ehk siis automudel on 32 korda väiksem suurest võistlusautost), maakeeles ’väike Eurosport’. Tegemist on kiiruselt teise ISRA mudeliklassiga. Esmakordselt tuli eestlane Põhja Euroopa meistriks. Teiseks tulnud 2018a. maailmameister Dominykas Budrus ütles peale võistlust, et ’andsin endast oma parima, aga seekord ma Kaiarit kätte ei saanud’. Kolmandaks tuli Peteris Taurinš Lätist. Enda parima tiitlivõistluste sõidu tegi Reio Lõhmus, Nõmme Huvikoolist saavutades kaheteistkümnenda koha.
Esikolmik ES-32
1. Kaiar Tammeleht, Eesti, Nõmme Huvikool
2. Dominykas Budrus, Leedu
3. Peteris Taurinš, Läti

Automudeliklass F1-32
Teiseks mudeliklassiks oli Formula 1 1/32, maakeeles ’väike Vormel’. See mudel erineb teistest mudelitest selle poolest, et mootor on mudelauto suhtes risti ja kasutatakse koonusülekannet. Mudelikere erineb teistest sellega, et rattad ei ole kaetud ja mudelikere ei tekita eriti suurt survejõudu mudelile. Võistluse võitis kahekordne maailmameister Janis Nabokins Lätist. Teise koha saavutas Venemaa parim mudelivõidusõitja Andrei Zhbanov. Kolmas oli Kaiar Tammeleht, kellel oli võimalus Andrei kinni püüda, aga finišilipu langedes jäi siiski teisest kohast lahutama 2,9 sekundit. Väga tubli sõidu tegi selles mudelklassis ka Einar Viira Äksi mudeliklubist, lõpetades võistluse üheteistkümnendana. Enda ainsa stardi tegi selles mudeliklassis Eesti parim naisvõistleja Karmen Mets, Sindi Mudelisport MTÜ-st saavutades tubli üheksateistkümnenda koha. Kaheksa parima hulka mahtusid koguni kuue riigi võistlejad mis näitab erinevate riikide võistlejate ühtlast ja kõrget taset.
Esikolmik F1-32:
1. Janis Nabokins, Läti
2. Andrei Zhbanov, Venemaa
3. Kaiar Tammeleht, Eesti, Nõmme Huvikool

Automudeliklass ES-24
Viimane mudeliklass oli Eurosport 1/24, maakeeles ’suur Eurosport’. Tegemist on kiireima Eurosport klassi mudeliga, mis võib saavutada juhtrajal tippkiiruseks kuni 90 km/h. Selle võidusõidu võitis maailmameister Dominykas Budrus Leedust. Teiseks tuli maailmameister Janis Nabokins Lätist ja kolmanda koha saavutas värske Põhja Euroopa meister, Kaiar Tammeleht Nõmme Huvikoolist. Korraliku tulemuse said kirja Reio Lõhmus Nõmme Huvikoolist kes oli neljateistkümnes, Aleksei Tsebõkin Haapsalu Lastekeskusest, kes oli viieteistkümnes ning Margus Jõgilaine Haapsalu Lastekeskusest kes oli kuueteistkümnes.

Esikolmik ES-24:
1. Dominykas Budrus, Leedu
2. Janis Nabokins, Läti

Hulgaliselt kiidusõnu sai Nõmme Huvikooli ilus koolimaja ja seal asuv tippklassi kuuluv mudelikeskus. Võistluste korraldus sujus tõrgeteta ja kõik osalejad jäid kogetuga rahule.